Jakie są obowiązki kierowcy w firmie?

Możliwość dysponowania służbowym samochodem to dla pracownika nie tylko wygoda, ale również swoiste wyróżnienie i nagrodzenie jego starań na rzecz pracodawcy. Pracownicy, będący jednocześnie kierowcami powinni jednak z powierzonych im pojazdów korzystać z rozsądkiem. Za przekroczenie przepisów o ruchu drogowym nie odpowiada bowiem w tym przypadku nikt inny, jak oni sami.

Car Keys and Several Sports Cars on White Background.źródło: youcouldsave.co.uk

Niesłuszne jest domaganie się od pracodawcy pokrycia kosztów mandatu wystawionego przez policję lub inne służby uprawnione nawet wówczas, kiedy mandat ten wystawiony zostaje na firmę. Choć do uregulowania należności wezwany jest właściciel pojazdu (pracodawca), to nie na nim spoczywa obowiązek płatniczy. Obowiązkowe jest natomiast wskazanie osoby (pracownika), która dopuszczając się wykroczenia drogowego kierowała danym pojazdem.

Zdjęcia z fotoradarów – propozycja wprowadzenia zmian

W ostatnim czasie, mówi się o mających wejść w życie zmianach w kwestii karania kierowców, których wykroczenia zostały zarejestrowane przez fotoradary. Padła już nawet propozycja, by regulowanie tego rodzaju mandatów przydzielić obowiązkowo właścicielom pojazdów. To jednak jedynie wstępny i wydaje się, że niezbyt sprawiedliwy projekt, którego przegłosowanie może okazać się jednak niemożliwe.

Na chwilę obecną, odpowiedzialność za wykroczenie ponosi osoba, która owego wykroczenia się dopuściła. Jeżeli wykroczenie nastąpiło na skutek użytkowania służbowego samochodu – na właścicielu pojazdu (pracodawcy) spoczywa obowiązek wskazania, kto w danym dniu był kierowcą tego pojazdu. Niezastosowanie się do procedur i brak wskazania sprawcy wykroczenia drogowego, skutkuje nałożeniem na właściciela pojazdu kary w wysokości 500 zł. W pozostałych przypadkach następuje przeniesienie mandatu na danego pracownika. Ten, otrzymuje trzydziestodniowy termin na uregulowanie należności. W przypadku braku wpłaty, sprawa kierowana jest do sądu.

Parkowanie w płatnych strefach postoju – płaci ten, kto parkuje

Podobnie wygląda kwestia parkowania w miejscach, które zarządzeniami lokalnymi uznano za strefy płatne. Nieuregulowanie należności od razu, skutkuje przesłaniem wezwania do zapłaty do właściciela samochodu. Ten jednak wskazując osobę, której powierzył w danym dniu samochód unika płatności, której obowiązek dokonania przenosi się na pracownika (kierowcę służbowego auta).

Kary dla przewoźników drogowych

Kwestie dotyczące podejmowania i wykonywania krajowego i międzynarodowego transportu drogowego są uregulowane w Ustawie o transporcie drogowym. W przypadku przewoźników drogowych, za wszelkie uchybienia i nieprawidłowości wykryte przez policję lub Inspekcję Transportu Drogowego odpowiedzialność ponosi dana firma transportowa. Na niej też spoczywa obowiązek zapłaty ewentualnych mandatów. Wyjątek od tej reguły stanowi sytuacja, w której to pracownik (kierowca) dopuścił się określonych zaniedbań lub działając celowo spowodował okoliczność, wobec której zastosowano karę. Firma wówczas ma prawo pociągnąć go do odpowiedzialności finansowej.

Podróż samochodem użytkowanym na zasadach wynajmu

Po wynajem pojazdów sięga w Polsce coraz szersze grono przedsiębiorców. Rozwiązanie to daje możliwość korzystania z parku pojazdów, bez konieczności jednorazowego angażowania dużej ilości środków finansowych. Raty za wynajem wliczane są w koszty uzyskania przychodu, co zmniejsza podstawę opodatkowania i przyczynia się do utrzymania płynności finansowej firm. Korzyści z wynajmu jest jednak zdecydowanie więcej, a za najistotniejszą uchodzi oszczędność czasu przedsiębiorców.

Jeżeli masz już dość zmartwień dotyczących obsługi serwisowej, zarządzania i administrowania firmową flotą samochodową – warto, abyś zapoznał się z ofertą firmy Avis. Avis jest światowej klasy wypożyczalnią pojazdów, która na polskim rynku działa od ponad 20 lat. Aktualnie, firma ta posiada swoje biura w 25 największych miastach naszego kraju i dysponuje około 1,5 tysięcznym parkiem samochodów o różnych klasach i markach. Avis oferuje usługi wynajmu krótkoterminowego, średnioterminowego i długoterminowego, co sprawia, że nietrudno o właściwe dopasowanie pakietu do istniejących potrzeb.

Wśród licznych usług świadczonych przez Avis, na szczególne polecenie zasługuje usługa Avis Lease. Ten specjalny program polega na wynajmie długoterminowym, oferowanym razem z kompleksową obsługą, administracją i zarządzaniem wynajętej floty. W ramach Avis Lease otrzymujesz m.in.:

  • gwarancję pełnej obsługi serwisowej;
  • możliwość darmowego parkowania na wszystkich polskich lotniskach;
  • ewentualność zniżek w ramach sieci działającej w kraju i poza jego granicami;
  • korzystne stawki na wynajem krótkoterminowy;
  • sposobność obsługi door to door;
  • zabezpieczenie w postaci całodobowej pomocy Avis Assistance;
  • szybką likwidację szkód komunikacyjnych;
  • zapewnienie samochodu zastępczego zawsze tej samej klasy, co auto leasingowane;
  • perspektywę wykupienia ponadstandardowego pakietu VIP.

Szczegółowe informacje o usłudze Avis Lease znajdziesz na stronie internetowej: www.avislease.pl. Pod wskazanym adresem zapoznasz się również z innymi usługami świadczonymi przez firmę Avis i szybko zyskasz przekonanie, iż podróż wynajętym samochodem to czysta przyjemność i namacalny zysk dla Twojej firmy.

 

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s