Wypadek spowodowany samochodem służbowym

Służbowy samochód to nie tylko wygoda w przemieszczaniu się z miejsca na miejsce, ale także odpowiedzialność za powierzone mienie. Szczególnie dotkliwe dla pracownika może okazać się spowodowanie kolizji lub wypadku drogowego służbowym pojazdem. W takich sytuacjach, trzeba na ogół liczyć się z koniecznością zrekompensowania pracodawcy powstałych zniszczeń. Jednak na szczęście nie zawsze!

leasing samochoduźródło: linkedin.com

Odpowiedzialność pracowników na okoliczność wypadków samochodami służbowymi regulują powszechnie obowiązujące przepisy. W szczególności jest to Kodeks Cywilny. Zgodnie z nim, pracownik odpowiada za szkody spowodowane w mieniu pracodawcy pod warunkiem, że istnieją określone przesłanki tej odpowiedzialności.

Kiedy trzeba będzie zapłacić pracodawcy za zniszczenie służbowego samochodu?

Pracodawca jest uprawniony do domagania się odszkodowania za szkodę powstałą w pojeździe służbowym w sytuacji, kiedy szkoda materialna rzeczywiście jest i istnieje adekwatny związek przyczynowy pomiędzy nią, a zdarzeniem, które ją spowodowało. Pracodawca może zatem domagać się od pracownika zadośćuczynienia za zniszczenie lub uszkodzenie służbowego samochodu, gdy doszło do tego z winy pracownika lub na skutek naturalnego zdarzenia. Jeżeli zaś szkoda nastąpiła z przyczyn niezależnych od pracownika i nie można przypisać mu winy za jej spowodowanie – pracownik nie ponosi odpowiedzialności odszkodowawczej wobec pracodawcy.

Wina umyślna pracownika

Udowodnienie przed sądem winy umyślnej pracownika w spowodowaniu szkody w pojeździe służbowym uprawnia pracodawcę do żądania odszkodowania w pełnej wysokości, tj. zwrotu kosztów naprawy pojazdu i utraconych korzyści w czasie niemożności użytkowania auta. Jednakże udowodnienie winy umyślnej nie zawsze jest łatwe. W takich sytuacjach najlepiej jest wykazać przed sądem, że do szkody nie doszłoby, gdyby pracownik użytkował powierzony mu pojazd zgodnie z obowiązującym w firmie regulaminem. Bardzo pomocne okazuje się tu zwykle korzystanie z monitoringu pojazdów. Dzięki niemu można prześledzić historię przemieszczania się służbowego samochodu i stwierdzić z jaką prędkością poruszał się jego kierowca.

Regulaminy korzystania z firmowych pojazdów

Pracodawca może być dużo spokojniejszy, jeżeli przed powierzeniem służbowego samochodu danemu pracownikowi, dokona dokładnych ustaleń, a zapisy zbierze w firmowym regulaminie korzystania z pojazdów służbowych. W takim indywidualnie stworzonym dokumencie warto zawrzeć sprawy zawiązane z odpowiedzialnością odszkodowawczą, zasadami użytkowania pojazdu w celach prywatnych, kosztami rozliczenia firmowego paliwa i eksploatacji środka trwałego, jakim jest samochód.

Pojazd wynajęty w Avis

Wynajem samochodów jest na świecie dużo bardziej popularny niż w Polsce. Jednak i rodzimi przedsiębiorcy mają coraz większą świadomość w powyższym zakresie i częściej zauważają korzyści płynące z wdrożenia w życie tego rodzaju rozwiązania. Jeszcze do niedawna z wynajmu korzystały głównie duże korporacje, ale w chwili obecnej sięga po niego coraz więcej małych i średnich przedsiębiorców. Warto zauważyć, że choć dostępność do tego rodzaju usług jest duża, to ich koszty i tak na ogół zwracają się firmom, np. poprzez zmniejszenie podstawy opodatkowania. Jednak zasadniczą zaletą wynajmu firmowej floty jest oszczędność cennego dzisiaj czasu, który w innych sytuacjach trzeba byłoby poświęcić na obsługę samochodów we własnych zakresie.

Usługi wynajmu samochodów oferowane przez firmę Avis zasługują na szczególną uwagę. Obok zewnętrznego finansowania, przedsiębiorca zyskuje bowiem możliwość powierzenia wszelkich czynności związanych z administracją i zarządzaniem firmową flotą w ręce wyspecjalizowanej firmy CFM.

Avis jest wypożyczalnią pojazdów o zasięgu globalnym. Firma istnieje od 1946 roku, a na polskim rynku działa od ponad dwudziestu lat. Aktualnie, posiada swoje biura w 25 największych miastach naszego kraju i dysponuje około 1,5 tysięczną flotą samochodową. Do dyspozycji Klientów pozostają auta o różnej klasie, marce i modelu, z których można korzystać na zasadach wynajmu krótkoterminowego (od 1 do 30 dni), średnioterminowego (od 1 miesiąca do 2 lat) i długoterminowego (powyżej 2 lat). Tak szeroka oferta pozwala na zaspokojenie niemal każdej, indywidualnej potrzeby.

Na szczególne polecenie zasługuje usługa Avis Lease, polegająca na wynajmie długoterminowym, oferowanym wespół z kompleksową obsługą, administrowaniem i zarządzaniem wynajętej floty przez zewnętrzną firmę CFM. W ramach usługi Avis Lease można liczyć m.in. na:

  • całodobową pomoc Avis Assistance;
  • likwidację szkód komunikacyjnych;
  • samochód zastępczy zawsze tej samej klasy;
  • możliwość wynajmu samochodu dostawczego lub samochodu z kierowcą;
  • obsługę door to door;
  • darmowe parkingi na lotniskach w Polsce;
  • zniżki w ramach sieci działającej w kraju i zagranicą;
  • korzystne stawki na wynajem krótkoterminowy;
  • pakiet VIP i indywidualny kontakt z konsultantem Avis.

Więcej informacji o usłudze Avis Lease oraz o pozostałych usługach świadczonych przez Avis znajduje się na stronie internetowej: www.avislease.pl. Zapraszamy do odwiedzenia wskazanego adresu w sieci i wypełnienia formularza kontaktowego. Oferta Avis jest w szczególności kierowana do małych i średnich przedsiębiorstw oraz kadry zarządzającej wyższego i średniego szczebla.

 

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s