Czynsz inicjalny – czym jest i w jakiej wysokości najlepiej go wpłacać?

Działające na polskim rynku firmy leasingowe oferują swoje usługi przy stosowaniu zróżnicowanej wysokości czynszu inicjalnego. Najczęściej proponuje się dokonanie pierwszej wpłaty w wysokości od 10 do 40%. Rozbieżność jest zatem spora. Dlatego też leasingobiorcy nierzadko stają przed dylematem, jaka wysokość czynszu inicjalnego będzie dla nich najkorzystniejsza.

Źródło: podatki.egospodarka.pl

Źródło: podatki.egospodarka.pl

Poniżej wyjaśniamy czym w rzeczywistości jest czynsz inicjalny oraz rozważamy, czy wpłacenie większej kwoty na początku leasingu faktycznie obniża całkowity koszt tej metody finansowania. Analizujemy również wysokość czynszu inicjalnego pod kątem korzyści podatkowych.

Czynsz inicjalny – co to takiego?

Osoby, które dotychczas nie korzystały z leasingu, mają prawo nie znać pojęcia czynszu inicjalnego. Inaczej bywa on nazywany pierwszą wpłatą, którą najczęściej reguluje się w momencie podpisania umowy leasingowej. Tak, jak zostało to już wspomniane na wstępie – minimalna wysokość czynszu inicjalnego wynosi 10%. Górna granica pierwszej wpłaty za leasing nie jest uregulowana przepisami prawa i firmy CFM mogą ustalać ją sobie samodzielnie. W większości przypadków czynsz inicjalny nie jest wyższy niż 40%, ale zdarzają się też towarzystwa, które reflektują na wpłatę 45, a nawet 50% wartości leasingowanego przedmiotu. Warto zdawać sobie sprawę, że czynsz inicjalny jest tylko jedną z opłat, składających się na całkowity koszt leasingu. Pozostałe składniki całkowitego kosztu tej metody finansowania zewnętrznego to: suma wszystkich rat oraz wysokość wykupu.

Rzeczywisty koszt całkowity

Z jednej strony logiczne wydaje się wnioskowanie, że im wyższy czynsz inicjalny wpłacimy przy podpisaniu umowy, tym koszt całkowity leasingu będzie niższy. Czynsz inicjalny jest przecież naszym własnym wkładem i o zapłaconą wstępnie kwotę powinien zmniejszyć się koszt zaciągniętego zobowiązania. Przy całkowitym koszcie na poziomie około 100 tyś i różnicy w pierwszej wpłacie o 30% powinniśmy zatem spodziewać się oszczędności rzędu 4 tys. zł. Z drugiej jednak strony jest tak, że, towarzystwa leasingowe pobierają oprocentowanie od całości leasingu, co sprawia, że jego całkowity koszt wzrasta. Z finansowego punktu widzenia wpłacanie większych kwot przy podpisywaniu umów nie jest zatem opłacalne. Lepiej jest wpłacić 10 lub 15%, a pozostałe środki pozostawić na dopłaty do wyższych w tym przypadku rat. Inną sprawą jest, że pieniądze te można równie dobrze zainwestować w coś zupełnie innego i wyśmienicie je pomnożyć przez czas trwania leasingu.

Kiedy warto wpłacić wyższy czynsz inicjalny?

O ile pod względem finansowym nie ma większego sensu dokonywania pierwszej wpłaty w znaczącej wysokości, o tyle jest to korzystne w sensie podatkowym. Zakładając, że wpłacimy czynsz inicjalny w wysokości 45% wartości leasingowanego przedmiotu, uzyskamy dużą tarczę podatkową już w miesiącu poniesienia wydatku. Pamiętajmy bowiem, że czynsz inicjalny można zaliczyć w koszty uzyskania przychodu z działalności gospodarczej i pomniejszyć w powyższy sposób należności podatkowe względem fiskusa. Jest to jednoznaczne z faktem, że kiedy zbliża się koniec roku kalendarzowego, a nasza firma pilnie potrzebuje zmniejszenia wysokości przychodu – wpłacenie wysokiego czynszu inicjalnego za leasing będzie dla nas korzystne.

Zupełnie inną kwestią jest, że towarzystwa leasingowe w pewnym sensie preferują klientów wpłacających wyższe czynsze inicjalne. Są oni bardziej wiarygodni dla analityków finansowych i generują mniejsze ryzyko dla leasingodawców. Jednym słowem – posiadają lepszą zdolność leasingową.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s