Leasingowane auto z ubezpieczeniem we własnym zakresie

Firmy leasingowe bardzo niechętnie podchodzą do ubezpieczenia samochodów, które leasingobiorca może przecież wykupić sobie we własnym zakresie. Na ogół towarzystwa współpracują ściśle z określonymi ubezpieczycielami i preferują, by korzystający z pojazdu posiadał takie właśnie ubezpieczenie. To z kolei, na ogół jest droższe niż przeciętnie obowiązujące na rynku stawki i nie każdy leasingobiorca jest nim zainteresowany.

Źródło: ubezpieczenia-autocasco.pl

Źródło: ubezpieczenia-autocasco.pl

Poniżej prezentujemy problematykę związaną ze sprawą ubezpieczenia samochodów, pochodzących z leasingu. Podpowiadamy co zrobić, by nie przepłacać za polisę i jednocześnie spełnić wymagania firmy leasingowej. Analizujemy również kwestię nie do końca uczciwych praktyk, które niestety są stosowane przez niektóre firmy leasingowe.

Dlaczego firmy leasingowe niechętnie godzą się na ubezpieczenie „zewnętrzne”?

Powody, dla których firmy leasingowe tak uporczywie stoją przy konieczności korzystania z ich oferty ubezpieczenia są w rzeczywistości dwa. Pierwszy z nich, to prozaiczna sprawa dodatkowego zarobku dla towarzystwa. Nie każdy leasingobiorca zdaje sobie sprawę, że za zawarcie umowy ze wskazanym przez leasingodawcę ubezpieczycielem, towarzystwo otrzymuje ustaloną z góry prowizję.

Inną kwestią jest faktyczna (pełna) ochrona pojazdu, który jest przekazywany w ręce korzystającego. Obciążenie kosztami określonej polisy daje leasingobiorcy poczucie bezpieczeństwa, że opłaty zawsze zostaną wniesione na czas oraz, że w razie wystąpienia kolizji czy innej szkody – straty rzeczywiście zostaną należycie zrekompensowane. Warto nadmienić, że we wcześniejszych latach funkcjonowania leasingu w Polsce – firmy miały mniej rygorystyczne wymagania w stosunku do wyboru ubezpieczyciela przez leasingobiorcę i pozwalały na tzw. ubezpieczenie zewnętrzne. Często powodowało to jednak niemałe kłopoty.

Ubezpieczyciela można wybrać samodzielnie, ale…

Przede wszystkim trzeba spełnić wymagania postawione przez firmę leasingową. Sprawą bezwzględnie priorytetową jest odpowiedni zakres ubezpieczenia. Polisa nie może posiadać żadnych wyłączeń, potrąceń oraz być jedną z tańszych na rynku. Ponadto, większość towarzystw domaga się również spełniania określonych wymogów dotyczących przedłużania ubezpieczenia. Najczęściej, kolejna polisa musi zostać zawarta i opłacona w całości, przynajmniej dwa tygodnie przed terminem zakończenia poprzedniego ubezpieczenia. Niektóre towarzystwa życzą też sobie, aby korzystający co roku występował do nich o odpłatne wydanie zgody na zawarcie kolejnej umowy ubezpieczeniowej. Inne firmy natomiast, przedstawiają leasingobiorcom listę ubezpieczalni, które ich zdaniem mogą wchodzić w grę. Na takich listach nie znajdują się oczywiście tanie oferty ubezpieczeń typu direct.

Niemal zasadą jest również pobieranie przez firmy leasingowe opłaty manipulacyjnej za to, że leasingobiorca będzie mógł korzystać z obsługi wybranego przez siebie ubezpieczyciela. Są to kwoty rzędu 100 – 200 zł, pobierane jednorazowo lub corocznie. Trzeba przyznać, że ta spawa wzbudza najwięcej kontrowersji i ma poważne znaczenie dla wizerunku branży leasingowej w Polsce.

Nieuczciwe praktyki firm leasingowych

Choć leasing w Polsce stale notuje stały rozwój, to pod względem ubezpieczenia leasingowanych pojazdów wcale nie jest dobrze. Większość leasingobiorców uważa, że powinni oni posiadać pełne prawo i dowolność w wyborze ubezpieczyciela. Tak jednak nie jest. Większość firm albo nakazuje skorzystanie z wybranej przez nie oferty, która jest duża droższa niż przeciętnie obowiązujące na rynku stawki, albo pobiera opłaty, albo stawia restrykcje nie do przejścia. Nie świadczy to niestety dobrze o branży, a o takiej polityce trudno mówić, jako o polityce partnerstwa.

Z drugiej jednak strony obawy towarzystwa o powierzony pojazd są w pewnym sensie uzasadnione. To przecież leasingobiorca wciąż jest jego właścicielem. Trudno więc też wymagać od niego nienależytej dbałości o własne mienie. Dla leasingobiorcy istnieje tylko jedno wyjście. Jest nim znalezienie takiej oferty leasingu, która będzie do przyjęcia także pod względem ubezpieczenia leasingowanego pojazdu.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s