W branży leasingowej również zdarzają się oszustwa

W dzisiejszych czasach nie brakuje niestety finansowych oszustów i naciągaczy. Takie przypadki mogą również zdarzać się w branży leasingowej. Wprawdzie nie można mówić o tym, aby brakowało publikacji na powyższy temat, ale jak się okazuje w praktyce – ostrzeżeń nigdy nie jest za wiele.

Źródło: fakt.pl

Źródło: fakt.pl

Dlatego też jeszcze raz postaramy się ostrzec wszystkich przedsiębiorców, którzy leasingu poszukują w sposób desperacki. To właśnie takie osoby są najbardziej narażone na oszustwo, ponieważ w którymś momencie przestają myśleć rozsądnie i pozwalają sobą manipulować. Przestrogą powinna być głośna afera Amber Gold, dająca obraz oszukiwania w tzw. piramidach finansowych. Jednak, pomimo że od czasu wyjścia tej sprawy na jaw minęło już sporo czasu, to przypadki udanych oszustw wciąż się zdarzają. Niestety również w leasingu.

Po pierwsze – cuda nie istnieją!

Jeżeli masz złą historię kredytową, posiadasz niespłacone zadłużenia, zajęcia komornicze, itp. – informacje na ten temat znajdują się w Biurze Informacji Kredytowej (BIK) oraz w Krajowym Rejestrze Sądowym (KRS). W takim przypadku nie otrzymasz leasingu i przyjmij to jak najszybciej do wiadomości. Nie licz na ogłoszenia typu : „leasing bez BIK”, itp., gdyż akurat tutaj najłatwiej jest trafić na oszustów, którzy obiecują załatwienie leasingu, a w rzeczywistości ich działania sprowadzają się do wyłudzenia od Ciebie określonej sumy pieniędzy. Problem nie jest duży, gdy chodzi tylko o wysłanie np. sms-a premium lub wniesienie drobnej „opłaty manipulacyjnej”. Wówczas nie stracisz wiele. Jednak pomyśl, co dzieje się w momencie, gdy oszust podsunie Ci do podpisu sfałszowaną umowę leasingową i zażąda uiszczenia „pierwsze wpłaty”. Przecież przy samochodach czy maszynach wartych kilkaset tysięcy złotych, już nawet 10% ich wartości będzie bardzo poważną sumą.

Po drugie – mechanizm oszustwa jest prosty i zwykle działa podobnie

Pamiętaj, że oszuści finansowi działają najczęściej w mało skomplikowany i bardzo schematyczny sposób. Pewne zachowania powinny być zatem powodem do zastanowienia. Przede wszystkim, odstąp od poszukiwania leasingu, gdy kilka renomowanych towarzystw odmówiło Ci jego udzielenia. Cała reszta, która oferuje załatwienie dla Ciebie finansowania zewnętrznego to potencjalni naciągacze, wyłudzacze i oszuści. Nie dopuszczaj do sytuacji, w której wpłacasz mało wiarygodnej osobie pieniądze np. za zweryfikowanie Twojego wniosku o leasing. Twoje dokumenty nigdy nie zostaną poddane żadnej analizie, a Ty sam stracisz niepotrzebnie kolejną kwotę, którą przecież mógłbyś przeznaczyć na spłatę istniejących zaległości w płatnościach.

Po trzecie – oszustami często są pseudo pośrednicy lub brokerzy finansowi

W pośrednictwie przy trudniejszych sprawach finansowych nie ma niczego złego. Możesz skorzystać z usług np. brokera finansowego. Być może wynegocjuje dla Ciebie finansowanie leasingiem, którego Tobie samodzielnie nie udało się załatwić. Pamiętaj jednak, że osobom pośredniczącym w transakcjach finansowych nigdy nie przekazuje się pieniędzy, zanim nie poznasz osobiście strony finansującej i nie sprawdzisz czy Twój potencjalny leasingodawca nie jest fikcją, wymyśloną przez pośrednika. Niektórzy pośredniczący potrafią nawet zarejestrować firmę, która rzekomo ma być Twoim finansującym. Najczęściej przedstawiają ją jako niezależnego, niezrzeszonego i niebankowego leasingodawcę. Pamiętaj, że większość firm leasingowych jest zrzeszona w Związku Polskiego Leasingu. Jeśli już masz do czynienia z firmą teoretycznie niezrzeszoną – koniecznością jest sprawdzenie jej wiarygodności w KRS. Dostęp do tej bazy jest nieodpłatny i działa on-line. Wyszukaj zatem informacje na temat założyciela firmy, wysokości jej kapitału zakładowego, regularności w składaniu raportów, itp.. I przede wszystkim – przestań być naiwny!

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s